Team Results - March 9 Boys

Team Scores
ID Team Name Varsity Time JV Time Conference
62 Weston 282.95 205.14 S
43 Hand 288.11 225.36 S
64 Wilton 291.76 214.5 S
84 New Canaan 311.4 DSQ S
41 Guilford 348.64 DSQ S
17 Barlow DSQ DSQ S
22 Brunswick/Greenwich Academy DSQ DSQ S
59 Westbrook DSQ DSQ S
81 NW Reg DSQ DSQ S
82 Woodstock Academy DSQ DSQ S
87 Farmington DSQ DSQ S
88 Litchfield/Wamogo DSQ DSQ S
92 Independent team DSQ DSQ S

Varsity Scores

1.) Weston
Team Score: 282.95
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
5 Chris Amato 23.22 22.19 45.41
27 Doug Phillips 23.26 22.28 45.54
17 Mike Amato 23.53 22.58 46.11
53 Will Harris 24.16 23.57 47.73
66 Will Riley 25.02 24.05 49.07
45 Josh Schlechter 25.12 23.97 49.09
72 Nick Psichopaidas 25.37 24.56 49.93
60 Ben Wilder 25.97 24.23 50.2
78 Myles Shanley 26.30 25.27 51.57
36 Tim Amato 24.52 DSQ 0
2.) Hand
Team Score: 288.11
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
6 Mick Wehrle 23.27 22.39 45.66
18 Jackson Malary 23.59 22.43 46.02
28 David Ginsburg 23.85 22.68 46.53
37 Jack Barrett 24.51 23.48 47.99
61 Wyatt Marcous 26.10 24.50 50.6
54 Hayden Pavlovic 26.26 25.05 51.31
46 Brendan Walsh 26.93 24.92 51.85
73 William Bazenas 27.36 25.66 53.02
79 Shaun Henneberry 28.53 27.56 56.09
67 Shane Smith DSQ 25.44 0
3.) Wilton
Team Score: 291.76
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
24 Ryan van Heyst 23.50 22.37 45.87
1 Ryan Leung 24.00 23.48 47.48
50 Daniel Zoubarev 24.88 23.90 48.78
42 Connor Sweeney 25.34 24.00 49.34
70 Harry Polito 24.93 24.80 49.73
57 Owen Theoharides 25.87 24.69 50.56
64 Elijah Ackerman 25.94 24.98 50.92
76 Quinn Wiseman 27.61 25.89 53.5
14 Christian Theoharides DSQ 22.01 0
33 Kiel Polito DNF 23.80 0
4.) New Canaan
Team Score: 311.4
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
3 Will Stallings 24.81 23.98 48.79
15 Braydon Bavoso 25.84 24.18 50.02
25 Austin Grillo 26.19 25.07 51.26
71 Hari Joshi 26.98 26.21 53.19
51 Myles Gropper 27.46 26.34 53.8
65 Philip Ettinger 27.94 26.40 54.34
58 Ned Ravanesi 27.83 27.77 55.6
34 Joshua Snelwar 28.28 DNF 0
43 Lucas Klarman DNS DNS 0
77 David Smith 43.38 DNS 0
5.) Guilford
Team Score: 348.64
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
4 Cameron Sullivan 25.55 23.60 49.15
16 Collin Lee 26.89 25.13 52.02
26 Andrew Shosho 27.22 25.64 52.86
44 Frederick Bonz 29.16 28.05 57.21
52 George Fenollosa 33.93 31.90 65.83
59 Jacob Crowley 36.57 35.00 71.57
35 Ethan Sullivan 26.85 DNF 0
6.) Barlow
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
9 Christian Jhilal DNS DNS 0
20 Jack Gustavson DNS DNS 0
30 Matthew Hartmann DNS DNS 0
39 Max Monson DNS DNS 0
48 Adam Goodacre DNS DNS 0
56 Milo Goldstein DNS DNS 0
63 Filip Drabczynski DNS DNS 0
69 Jackson Bennett DNS DNS 0
75 Noah Wizda DNS DNS 0
81 Thomas D'Amaro DNS DNS 0
7.) Brunswick/Greenwich Academy
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
7 Eliot Hynes DNS DNS 0
19 Evan Daigle DNS DNS 0
29 Brady Waldron DNS DNS 0
38 Rafe Sconzo DNS DNS 0
47 Lucas Pombo DNS DNS 0
55 Will Michaels DNS DNS 0
62 Leyton Borcherding DNS DNS 0
8.) Westbrook
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
8 Charlie Schneider 23.59 22.48 46.07
9.) NW Reg
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
2 Colin Worthington DNS DNS 0
10.) Woodstock Academy
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
10 Zach Brody 23.66 22.82 46.48
21 Davis Simpson 25.64 24.11 49.75
31 Anthony Listro 28.32 26.61 54.93
40 Tyler Green 32.95 30.36 63.31
49 Neil Camara 33.31 32.66 65.97
11.) Farmington
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
12 Cullen Laberge DNF 24.48 0
23 Ben Martin DNS DNS 0
12.) Litchfield/Wamogo
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
13 Sam Mattews 30.13 29.11 59.24
13.) Independent team
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
22 Anthony  Matusik 24.94 23.29 48.23
11 Brady Lalonde 24.25 24.01 48.26
41 Jack Backlaski 27.40 27.03 54.43
32 Erik Brody DNS DNS 0

JV Scores

1.) Weston
Team Score: 205.14
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
83 Ben Landesman 25.58 24.45 50.03
94 Larson Kleven 26.45 24.72 51.17
87 Lucas Miner 26.36 25.44 51.8
91 John Psichopaidas 26.05 26.09 52.14
97 Matt Schreder 27.83 26.07 53.9
100 Dan Ruggiero 31.41 28.90 60.31
103 Patrick Grogan 39.20 36.99 76.19
2.) Wilton
Team Score: 214.5
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
86 Max Mirota 26.25 25.03 51.28
96 William Poirier 27.36 25.65 53.01
93 Spencer Trooien 28.03 26.85 54.88
102 Jack Michael 28.97 26.36 55.33
105 Anup Pilla 28.96 27.22 56.18
99 Finn Kaeyer 29.00 27.24 56.24
106 Charlie Fischer 30.71 28.47 59.18
107 Connor Smith 31.92 29.20 61.12
82 Amir Sabovic DNS DNS 0
90 Aidan Jasinski DNF 26.01 0
3.) Hand
Team Score: 225.36
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
88 Bryce Malary 27.57 26.69 54.26
84 John Van Ostenbridge 28.74 26.65 55.39
92 Cyrus Faruqi 29.55 27.65 57.2
95 Max Mueller 29.64 28.87 58.51
98 Max Singewald 31.42 29.70 61.12
101 Jack Schroeder 32.89 30.45 63.34
4.) Barlow
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
85 Reed Cooper DNS DNS 0
89 Ian Lent DNS DNS 0