Skip to main content
Connecticut Interscholastic Ski League
Menu
User menu
User
Log in
Main menu
Who We Are
Forms
Facilities
High Schools
Operations Guide
State Champs
Team CT
Schedule
Meetings
Team Results - January 19 Girls
Team Scores
ID
Team Name
Varsity Time
JV Time
Conference
52
Ridgefield
312.85
DSQ
L
33
Fairfield
334.71
DSQ
L
56
Staples
336.92
DSQ
L
38
Glastonbury
348.08
DSQ
L
46
Hopkins
359.98
DSQ
L
16
Amity
DSQ
DSQ
S
27
Cheshire
DSQ
DSQ
S
29
Danbury
DSQ
DSQ
L
40
Greenwich
DSQ
DSQ
L
50
Pomperaug/Newtown
DSQ
DSQ
L
54
Southington
DSQ
DSQ
L
61
Stamford
DSQ
DSQ
L
86
Independent Team
DSQ
DSQ
L
Varsity Scores
1.) Ridgefield
Team Score:
312.85
Bib
Racer
Run 1
Run 2
Combined
328
Hensley Drever
22.72
23.84
46.56
340
Hayden Drever
23.07
24.58
47.65
376
Paige Gallagher
26.27
26.96
53.23
418
Zoe Daigle
26.11
27.48
53.59
408
Haley Wyatt
27.25
28.14
55.39
428
Julie Uecker
26.74
29.69
56.43
452
Virginia Platel
26.82
29.81
56.63
437
Hannah Salmore
27.69
29.74
57.43
445
Ella Margolus
27.59
30.15
57.74
398
Sophie Bragg
28.48
29.52
58
2.) Fairfield
Team Score:
334.71
Bib
Racer
Run 1
Run 2
Combined
314
Keira Fleming
22.41
23.40
45.81
417
Makayla Cunningham
25.40
27.44
52.84
463
Addie Lunn
27.11
30.37
57.48
472
Phoebe Compton
27.28
31.98
59.26
476
Samantha Tison
28.49
31.14
59.63
444
Lucy Murphy
25.72
33.97
59.69
484
Amelia Kuryluk
30.98
33.24
64.22
375
Charlotte Talbot
24.05
DNF
0
3.) Staples
Team Score:
336.92
Bib
Racer
Run 1
Run 2
Combined
317
Emmerson Dorfman
23.78
25.17
48.95
330
Alannah Morris
24.70
26.11
50.81
354
Maddie Stevenson
26.29
27.55
53.84
430
Madeline Tucker
26.99
33.17
60.16
410
Isabel Puchert
29.66
31.35
61.01
454
Rachel Olefson
29.75
32.40
62.15
465
Stella DiGeronimo
30.59
34.03
64.62
470
Sarah Himes
32.39
34.21
66.6
400
Alexis Krenzer
DNF
32.50
0
420
Charlotte Berner
27.96
DNF
0
4.) Glastonbury
Team Score:
348.08
Bib
Racer
Run 1
Run 2
Combined
336
Ainsley Latz
24.55
26.11
50.66
348
Eva Giliberto
26.79
27.09
53.88
404
Lucca Cotthaus
27.23
31.32
58.55
384
Sydney Waltz
29.30
30.21
59.51
424
Mallory Jennings
28.87
33.59
62.46
394
Elizabeth Stutz
30.77
32.25
63.02
414
Kaitlyn Schaffner
32.14
33.31
65.45
433
Allie O'Shea
32.64
37.71
70.35
5.) Hopkins
Team Score:
359.98
Bib
Racer
Run 1
Run 2
Combined
335
Sophie Stevens-Scanlan
26.36
27.27
53.63
371
Kaelin Vasseur
27.99
29.16
57.15
359
Dylan Whang
29.29
29.61
58.9
383
Ella Zimolo
29.65
30.88
60.53
403
Giulia Crosio
30.94
32.31
63.25
441
Ella Rinaldi
31.84
34.68
66.52
413
Mira Krichavsky
33.80
35.06
68.86
448
Martina Ponce
34.68
36.78
71.46
6.) Amity
Team Score:
0
Bib
Racer
Run 1
Run 2
Combined
349
Gianna Manuele
23.22
24.60
47.82
361
Sarah Fortin
26.67
27.75
54.42
385
Leah Casperowitz
30.21
32.90
63.11
434
Kayden Derosa
36.55
40.62
77.17
7.) Cheshire
Team Score:
0
Bib
Racer
Run 1
Run 2
Combined
358
Alex Gilson
30.76
33.02
63.78
8.) Danbury
Team Score:
0
Bib
Racer
Run 1
Run 2
Combined
343
Kayla Tomasik
29.05
30.80
59.85
401
Delia Clap
32.04
33.79
65.83
379
Gabriella Grabowski
32.25
34.84
67.09
9.) Greenwich
Team Score:
0
Bib
Racer
Run 1
Run 2
Combined
10.) Pomperaug/Newtown
Team Score:
0
Bib
Racer
Run 1
Run 2
Combined
369
Nicollette Chu
32.35
33.60
65.95
381
Lola McMahon
35.66
36.69
72.35
11.) Southington
Team Score:
0
Bib
Racer
Run 1
Run 2
Combined
12.) Stamford
Team Score:
0
Bib
Racer
Run 1
Run 2
Combined
365
Christina Faubel
29.86
30.80
60.66
429
Samantha Culhane
33.40
37.57
70.97
13.) Independent Team
Team Score:
0
Bib
Racer
Run 1
Run 2
Combined
362
Sydney Lombard
24.25
25.68
49.93
374
Charlotte Green
24.89
26.23
51.12
JV Scores
1.) Ridgefield
Team Score:
0
Bib
Racer
Run 1
Run 2
Combined
458
Carina Steinmann
28.46
29.46
57.92
464
Violet Liebowitz
30.90
32.35
63.25
477
Kaitlyn Andersen
31.22
35.32
66.54
481
Bella Greco
31.50
DNF
0
Print this page