Team Results - February 18 Boys

Team Scores
ID Team Name Varsity Time JV Time Conference
62 Weston 304.11 230.58 S
43 Hand 307.2 255.98 S
64 Wilton 310.24 230.86 S
84 New Canaan 348.89 DSQ S
17 Barlow 370.11 DSQ S
41 Guilford 372.96 DSQ S
81 NW Reg DSQ DSQ S
22 Brunswick/Greenwich Academy DSQ DSQ S
82 Woodstock Academy DSQ DSQ S
87 Farmington DSQ DSQ S
88 Litchfield/Wamogo DSQ DSQ S
92 Independent team DSQ DSQ S
59 Westbrook DSQ DSQ S

Varsity Scores

1.) Weston
Team Score: 304.11
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
5 Chris Amato 24.60 23.56 48.16
17 Doug Phillips 25.35 23.74 49.09
28 Mike Amato 25.56 23.64 49.2
56 Will Harris 27.03 24.91 51.94
48 Josh Schlechter 27.15 25.32 52.47
63 Ben Wilder 27.88 25.37 53.25
69 Will Riley 27.56 25.74 53.3
81 Ben Landesman 27.96 26.14 54.1
75 Nick Psichopaidas 27.36 28.71 56.07
38 Tim Amato DSQ 25.00 0
2.) Hand
Team Score: 307.2
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
6 Mick Wehrle 25.29 23.44 48.73
18 Jackson Malary 25.34 23.88 49.22
29 David Ginsburg 25.48 24.17 49.65
39 Jack Barrett 26.44 24.73 51.17
64 Wyatt Marcous 27.17 26.08 53.25
57 Hayden Pavlovic 28.87 26.31 55.18
49 Shane Smith 29.76 27.50 57.26
70 William Bazenas 29.87 27.76 57.63
82 Bryce Malary 33.39 31.13 64.52
76 Shaun Henneberry 30.86 DSQ 0
3.) Wilton
Team Score: 310.24
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
1 Christian Theoharides 25.94 22.94 48.88
14 Ryan van Heyst 25.39 23.73 49.12
25 Kiel Polito 26.41 24.31 50.72
35 Ryan Leung 26.72 24.80 51.52
60 Connor Sweeney 28.03 26.08 54.11
73 Max Mirota 28.94 26.95 55.89
67 Elijah Ackerman 29.26 26.89 56.15
79 Harry Polito 30.17 26.98 57.15
45 Owen Theoharides DNF 26.23 0
53 Daniel Zoubarev DNF 25.91 0
4.) New Canaan
Team Score: 348.89
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
3 Will Stallings 27.79 26.02 53.81
15 Braydon Bavoso 28.20 26.44 54.64
46 Austin Grillo 30.09 28.14 58.23
36 Myles Gropper 31.52 28.77 60.29
26 Joshua Snelwar 31.31 29.54 60.85
61 Philip Ettinger 31.79 29.28 61.07
54 Ned Ravanesi 32.48 49.71 82.19
5.) Barlow
Team Score: 370.11
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
20 Reed Cooper 27.82 25.91 53.73
41 Thomas D'Amaro 30.35 27.45 57.8
66 Max Monson 30.45 28.48 58.93
59 Matthew Hartmann 30.66 28.69 59.35
9 Filip Drabczynski 31.68 28.56 60.24
72 Milo Goldstein 31.95 48.11 80.06
31 Ian Lent DNS DNS 0
51 Jack Gustavson DNF 26.11 0
78 Jackson Bennett DNS DNS 0
84 Noah Wizda DNS DNS 0
6.) Guilford
Team Score: 372.96
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
4 Cameron Sullivan 28.26 26.45 54.71
27 Ethan Sullivan 29.47 27.13 56.6
16 Collin Lee 31.18 27.94 59.12
37 Andrew Shosho 30.85 28.50 59.35
47 Frederick Bonz 34.34 33.10 67.44
55 George Fenollosa 39.41 36.33 75.74
7.) NW Reg
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
2 Colin Worthington DNS DNS 0
8.) Brunswick/Greenwich Academy
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
19 Evan Daigle 26.96 25.28 52.24
30 Brady Waldron 27.76 25.12 52.88
40 Rafe Sconzo 28.05 26.53 54.58
50 Lucas Pombo 30.43 27.74 58.17
7 Eliot Hynes 26.10 DNF 0
58 Will Michaels DNS DNS 0
65 Leyton Borcherding DNS DNS 0
9.) Woodstock Academy
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
10 Zach Brody 25.59 24.19 49.78
21 Davis Simpson 27.26 25.96 53.22
42 Tyler Green 34.92 32.46 67.38
52 Neil Camara 37.82 36.70 74.52
32 Anthony Listro DSQ 28.08 0
10.) Farmington
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
23 Ben Martin 36.45 36.17 72.62
12 Cullen Laberge 27.80 DNF 0
11.) Litchfield/Wamogo
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
13 Sam Mattews 37.07 DNS 0
12.) Independent team
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
11 Brady Lalonde 26.14 23.86 50
22 Anthony  Matusik 27.47 24.78 52.25
33 Erik Brody 28.45 26.39 54.84
43 Jack Backlaski 29.25 29.04 58.29
13.) Westbrook
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
8 Charlie Schneider 26.24 24.24 50.48

JV Scores

1.) Weston
Team Score: 230.58
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
86 Myles Shanley 27.61 27.02 54.63
97 Lucas Miner 28.94 27.10 56.04
100 Larson Kleven 30.50 28.66 59.16
94 Matt Schreder 31.55 29.20 60.75
103 Dan Ruggiero 33.72 31.86 65.58
106 Patrick Grogan 42.63 41.78 84.41
90 John Psichopaidas 31.69 DSQ 0
2.) Wilton
Team Score: 230.86
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
85 Amir Sabovic 28.54 26.16 54.7
99 William Poirier 29.62 28.12 57.74
89 Spencer Trooien 31.03 27.97 59
93 Aidan Jasinski 30.97 28.45 59.42
96 Quinn Wiseman 31.00 29.10 60.1
105 John Kelly 31.71 29.76 61.47
115 Jack Michael 33.73 30.77 64.5
111 Finn Kaeyer 34.02 31.87 65.89
102 Charlie Fischer DSQ DSQ 0
108 Anup Pilla DNS DNS 0
114 Connor Smith DNS DNS 0
3.) Hand
Team Score: 255.98
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
87 John Van Ostenbridge 30.98 28.66 59.64
91 Max Sinofsky 32.40 30.52 62.92
98 Max Mueller 34.42 31.89 66.31
104 Max Singewald 34.67 32.44 67.11
95 Cyrus Faruqi 33.53 DNF 0
101 Jack Schroeder 40.89 DNF 0
4.) Barlow
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
88 Christian Jhilal 44.79 41.36 86.15
92 Adam Goodacre DNS DNS 0