Team Results - March 4 Boys

Team Scores
ID Team Name Varsity Time JV Time Conference
62 Weston 271.73 202.92 S
64 Wilton 273.21 210.5 S
43 Hand 274.63 225.88 S
84 New Canaan 301.52 DSQ S
41 Guilford 328.91 DSQ S
17 Barlow DSQ DSQ S
57 St Lukes DSQ DSQ S
59 Westbrook DSQ DSQ S
81 NW Reg DSQ DSQ S
82 Woodstock Academy DSQ DSQ S
87 Farmington DSQ DSQ S
88 Litchfield/Wamogo DSQ DSQ S
92 Independent team DSQ DSQ S
22 Brunswick/Greenwich Academy DSQ DSQ S

Varsity Scores

1.) Weston
Team Score: 271.73
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
5 Chris Amato 22.06 21.46 43.52
29 Mike Amato 22.77 21.47 44.24
18 Doug Phillips 22.64 21.62 44.26
58 Josh Schlechter 23.93 22.50 46.43
39 Will Harris 23.96 22.54 46.5
66 Ben Wilder 23.83 22.95 46.78
73 Will Riley 24.10 22.91 47.01
79 Nick Psichopaidas 24.63 23.56 48.19
85 Ben Landesman 25.44 23.37 48.81
49 Tim Amato 23.16 DSQ 0
2.) Wilton
Team Score: 273.21
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
15 Christian Theoharides 21.74 20.96 42.7
26 Ryan van Heyst 22.51 21.05 43.56
36 Kiel Polito 23.23 22.05 45.28
1 Ryan Leung 23.35 22.47 45.82
46 Connor Sweeney 24.57 23.17 47.74
63 Daniel Zoubarev 25.01 23.10 48.11
77 Elijah Ackerman 24.75 24.01 48.76
83 Harry Polito 24.78 24.93 49.71
55 Amir Sabovic DNS DNS 0
71 Owen Theoharides DNF 23.18 0
3.) Hand
Team Score: 274.63
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
19 Jackson Malary 22.28 21.06 43.34
6 Mick Wehrle 22.30 21.31 43.61
30 David Ginsburg 22.93 21.15 44.08
40 Jack Barrett 23.95 22.34 46.29
59 Hayden Pavlovic 24.70 23.80 48.5
50 Wyatt Marcous 25.27 23.54 48.81
67 William Bazenas 25.97 24.21 50.18
86 Bryce Malary 26.22 24.88 51.1
74 Shaun Henneberry 26.30 25.96 52.26
80 John Van Ostenbridge 25.68 DNF 0
4.) New Canaan
Team Score: 301.52
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
3 Will Stallings 24.18 23.19 47.37
16 Braydon Bavoso 24.96 23.49 48.45
27 Austin Grillo 26.00 24.49 50.49
47 Joshua Snelwar 26.26 24.67 50.93
72 Hari Joshi 26.20 25.73 51.93
64 Philip Ettinger 27.00 25.35 52.35
37 Myles Gropper 27.15 25.69 52.84
78 David Smith DNS DNS 0
56 Ned Ravanesi DNS DNS 0
5.) Guilford
Team Score: 328.91
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
4 Cameron Sullivan 23.79 22.46 46.25
28 Collin Lee 25.36 23.79 49.15
38 Andrew Shosho 25.64 25.18 50.82
48 Frederick Bonz 27.94 26.46 54.4
57 George Fenollosa 31.85 30.25 62.1
65 Jacob Crowley 34.23 31.96 66.19
17 Ethan Sullivan 24.85 DNF 0
6.) Barlow
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
9 Christian Jhilal 0DNS DNS 0
21 Jack Gustavson DNS DNS 0
32 Matthew Hartmann DNS DNS 0
42 Max Monson DNS DNS 0
52 Adam Goodacre DNS DNS 0
61 Milo Goldstein DNS DNS 0
69 Filip Drabczynski DNS DNS 0
76 Jackson Bennett DNS DNS 0
82 Noah Wizda DNS DNS 0
88 Thomas D'Amaro DNS DNS 0
7.) St Lukes
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
11 Daniel Zoubarev DNS DNS 0
23 Cal Stuart DNS DNS 0
34 john Barr DNS DNS 0
44 Eddy Boris DNS DNS 0
54 Brian Douglass DNS DNS 0
62 Om Shrikam DNS DNS 0
70 Asa Fleischer DNS DNS 0
8.) Westbrook
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
8 Charlie Schneider 23.08 21.48 44.56
9.) NW Reg
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
2 Colin Worthington DNS DNS 0
10.) Woodstock Academy
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
10 Zach Brody 23.35 21.74 45.09
22 Davis Simpson 24.39 22.81 47.2
33 Anthony Listro 28.07 27.53 55.6
43 Tyler Green 29.45 28.65 58.1
53 Neil Camara 31.39 DSQ 0
11.) Farmington
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
13 Cullen Laberge 24.62 23.45 48.07
25 Ben Martin 31.66 29.10 60.76
12.) Litchfield/Wamogo
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
14 Sam Mattews 29.95 28.92 58.87
13.) Independent team
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
12 Brady Lalonde 23.09 21.68 44.77
24 Anthony  Matusik 23.89 22.06 45.95
35 Erik Brody 24.66 23.06 47.72
45 Jack Backlaski 26.01 25.44 51.45
14.) Brunswick/Greenwich Academy
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
7 Eliot Hynes 23.34 22.26 45.6
31 Brady Waldron 24.99 22.27 47.26
41 Rafe Sconzo 25.01 23.50 48.51
20 Evan Daigle 25.06 23.74 48.8
51 Lucas Pombo 26.30 25.39 51.69
68 Leyton Borcherding DNS DNS 0
60 Will Michaels DNS DNS 0

JV Scores

1.) Weston
Team Score: 202.92
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
90 Myles Shanley 24.66 23.60 48.26
98 John Psichopaidas 26.18 25.00 51.18
101 Larson Kleven 26.06 25.62 51.68
104 Matt Schreder 26.49 25.31 51.8
107 Dan Ruggiero 28.63 28.56 57.19
110 Patrick Grogan 36.45 35.36 71.81
94 Lucas Miner DNF 24.22 0
2.) Wilton
Team Score: 210.5
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
93 Quinn Wiseman 25.96 24.82 50.78
100 Spencer Trooien 26.06 25.45 51.51
103 William Poirier 27.34 26.72 54.06
112 Finn Kaeyer 27.55 26.60 54.15
114 Jack Michael 28.18 26.68 54.86
109 Anup Pilla 27.94 27.11 55.05
106 Charlie Fischer 28.87 27.42 56.29
113 Connor Smith 30.05 29.13 59.18
89 Aidan Jasinski 28.32 DNF 0
97 John Kelly DNS DNS 0
3.) Hand
Team Score: 225.88
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
91 Cyrus Faruqi 27.32 26.31 53.63
102 Max Singewald 28.68 27.64 56.32
99 Max Mueller 29.12 28.32 57.44
95 Max Sinofsky 29.72 28.77 58.49
105 Jack Schroeder 30.40 28.58 58.98
4.) Barlow
Team Score: 0
Bib Racer Run 1 Run 2 Combined
92 Reed Cooper DNS DNS 0
96 Ian Lent DNS DNS 0